Отбелязваме Международния ден на морските фарове

На 18-и август отбелязваме Международния ден на морските фарове. Днес отворен за посетители е фарът на н. Шабла.

18 август по света се отбелязва като Международен ден на морските фарове за първи път в Шотландия през 1994 г. Над 450 фарове в 50 страни по света подкрепят инициативата, която дава възможност на хората да научат повече за ролята им в осигуряване на безопасността на морския транспорт през вековете.

С напредъка на навигационната техника фаровете остават на заден план, като в момента работещите фарове по света са не повече от 1500 и представляват основно туристическа атракция.

Най-старият фар на родния черноморски бряг е Шабленският. Историците предполагат, че навигационно съоръжение на този бряг е функционирало още през Римската епоха.

Фар Шабла

Последни новини

Последни новини

Военноморският музей представя документалната фотоизложба „Морското наследство на България“

От днес на входа на Морската градина (до Слънчевия часовник) жителите и гостите на Варна могат да разгледат документалната фотоизложба „Морското наследство на България“,