
Едва 2,1 ГВ е новата инсталирана мощност на офшорни вятърни паркове, изградени в Европа през първото полугодие на 2023 г., далеч под нивото, необходимо за постигане на енергийните и климатичните цели на континента, според „WindEurope“.
Над половината от новоизградените офшорни вятърни паркове са край бреговете на Нидерландия, следвани от Великобритания, Германия и Норвегия.
В момента капацитетът на офшорните вятърни паркове в Европа е 32 ГВ.
„Това е под нивото, необходимо за постигане на енергийните и климатичните цели на Европа. Инвестициите бяха отложени през 2022 г. поради регулаторната несигурност, причинена от внезапни правителствени намеси в пазарите на енергия. Така че Европа има какво да наваксва“, казват от организацията.
ЕС трябва да изгражда годишно офшорни вятърни паркове с капацитет 11 ГВ до 2030 г.
„Ясно е, че ще бъдат построени повече морски вятърни паркове през втората половина на десетилетието. Но настоящият темп е все още под номинала“, отбелязват от „WindEurope“.
Организацията изтъква още, че започва да се усеща и липсата на достатъчно голям европейски флот за инсталиране и поддръжка на подобни съоръжения, включително липса на пристанищна инфраструктура.
„WindEurope“ отбелязва, че ЕС има нужда от поне 9 млрд. евро инвестиции за развитие на пристанищна инфраструктура за офшорните проекти.
През миналата година нямаше нито една нова инвестиция в широкомащабни офшорни вятърни инсталации в Европа. Окончателните инвестиционни решения бяха забавени, тъй като инфлацията увеличи разходите по проектите и инвеститорите бяха притеснени от правителствените намеси на пазарите на електроенергия.