
Годишната конференция на Международната асоциация на морските лектори ще се проведе на 6 септември във Варна, заяви пред Maritime.bg кап. I ранг, проф. д-р Калин Калинов, заместник-началник по научноизследователската дейност на ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“.
По план трябваше да бъде в Одеса, но колегите там са в много затруднено положение, заради войната в Украйна, която прави невъзможно организирането ѝ там. И сега съвместно с тях ще домакинстваме провеждането на международната конференция във Варна. Решено е това да стане на 6 септември, така че на работа сме обрекли не само лятото, но и празниците през септември, подчерта проф. Калинов. По неговите думи до момента са регистрирани 95 международни участници от около 30 страни. Броят им продължава да расте, тъй като регистрацията завършва към края на месеца и буквално всеки ден се записват нови участници.
Мащабна ще бъде конференцията, която е посветена на класическото морско образование и предизвикателствата пред него, допълни зам.-началникът на Морско училище.
Ще се опитаме отново да я направим като логично продължение или прецизиране на инициативата Образователния форум на Община Варна, който се провежда през последната седмица на август. Той ще бъде международен и там ще модерираме единия панел. В него ще говорим за модерно образование въобще, няколко дни след това ще прецизираме темата в модерното морско образование, на мястото където то се дава на нашите обучаеми – ВВМУ. Сборниците от конференцията са индексирани в престижни системи. Така че интересът към конференцията определено е голям и в тази посока са усилията на Морско училище. След което да продължим вече с нормалния учебен процес, каза още той.
Що се отнася до практическата полза от тази конференция, проф. Калинов я определи в няколко насоки. Първо, конференциите на Международната асоциация на морските лектори и на Международната асоциация на морските университети са двата основни международни форума, на които се случват няколко важни неща. Поддържа се познанството и тясната обвързаност между морските университети, което е от изключително значение. Става дума за специфична морска среда, която е наднационална, защото се регулира от международните стандарти на IMO. Така че това е средата за комуникация, където се срещаме с другите хора, които работят в сферата на морското образование. Второто нещо – винаги на такива форуми ние обсъждаме въвежданите нови стандарти и тенденции и на тях се излиза с изключително действени препоръки към всички, които желаят да държат висок стандарт в морското си образование: как да го правят, на какво да акцентират, в какви направления да се развиват, какво е бъдещето. Казано образно, сверяваме си часовниците, нагласяме посоката на компаса, по която да вървим. Третото нещо – на такива форуми често се генерират идеи и потребности за отразяване на важни аспекти на образованието в международните регулиращи документи. Тоест, ние не просто следим стандартите и тяхното изпълнение, а генерираме стандарти за бъдещето. Така че само тези три направления да вземем: на социалната комуникация между колегите, работещи в една сфера, на актуализиране стандартизирането на образованието и генерирането на идеи за международни регулации, това е достатъчно да се каже, че този форум наистина е изключително важен, допълни проф. Калинов.
След приключването на този форум, който ще се проведе в Морско училище, предстои още един – на Международната асоциация на морските университети, през октомври във Финландия, където ВВМУ също активно ще участва.