Институтът по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ изготви краткосрочна прогноза за последиците от замърсяването с отпадъци и различни потенциални замърсители, транспортирани от речните води в Черно море при настъпилата бедствена ситуация в Община Царево, съобщиха пред Maritime.bg от института.
Имайки предвид прогнозата за скоростта и посоката на теченията (както и поривите на вятъра) в Черно море за периода 06.09-08.09.2023 г., продуцирана от Черноморския център за мониторинг и прогнози (Copernicus Marine Services, координиран от Института по океанология – БАН, Варна) се очаква част от внесените отпадъци от сушата и потенциални замърсители да се отложат по морското дъно, като се ограничат в прилежащите заливи (Приморско, Китен, Лозенец, Арапя, Царево, Варвара, Ахтопол, Синеморец, Силистар), а друга част – по морската повърхност и плажни ивици в дадените райони.
Наблюдаваното явление е в резултат на покачване на морското ниво, свързано с преминаването на Средиземноморски циклон и бурните североизточни ветрове, от една страна, и голямото количество валежи, от друга.
Това са два различни източника на наводнение, които се наслагват, като усложняват обстановката и способстват задържането на големи водни обеми в крайбрежната зона.
Очаква се при продължаващото смесване на потенциално замърсени води, постъпващи от сушата, с морските концентрациите на замърсителите да се понижат.
Компетентните органи (РЗИ, РИОСВ, БДЧР) следят тези процеси и ще изяснят какви точно евентуални замърсявания от химичен/органичен характер са попаднали в морската околна среда.
Докато не се изяснят количествата и характера им – не може да се даде точна оценка за последиците от подобно замърсяване за морската околна среда, категорични са учените.
В процеса на успокояване на обстановката зоната на смесване на речни, дъждовни и морски води ще се разширява.
По-дълго време ще отнеме сортирането на седиментите, постъпили от сушата, което се изразява в изнасяне на ситните фракции (почви и други) на дълбочини под 15 м., поради което е възможна повишена мътност в крайбрежната зона при следващи морски бури.
| Снимките са предоставени на ИО – БАН от Александър Михайлов и Тодор Тодоров, направени са с дрон DJI Matrice 300 RTK
Вижте още по темата: