В началото на ноември военният научноизследователски кораб СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ (НИК 421) ще отплава от Варна за предстоящата 32-ра българска полярна експедиция на Ледения континент. Това заяви пред БТА проф. Христо Пимпирев.
“Българският научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” ще пресече Атлантическия океан, без спиране, това е около двайсетина дни, и след това може би ще спре в най-южното пристанище на Бразилия – Рио Гранди до Сул. След това задължително ще спре и в Мар дел Плата, като отново ще имаме подкрепа от аржентинците при преминаването на пролива Дрейк – чрез техен навигатор, защото там са най-бурните води на Земята. Очаква се нашият кораб в средата на декември до достигне до българската база “Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън, но преди пролива на Дрейк ще спре в Ушуая, което е най-южното пристанище на Аржентина, на Огнена земя. Там на кораба ще се качат строителите и учените ни, както и логистичният екип на българската антарктическа експедиция. Те ще пристигнат със самолет в Ушуая”, обясни проф. Пимпирев.
Той каза, че се очаква в средата на декември българската полярна база на остров Ливингстън да бъде открита за новия сезон.
Българската полярна експедиция ще продължи до края на март 2024 г., нашият кораб ще отплава в средата на февруари от Ливингстън към България.
Сега българският кораб ще превози всички материали за научната ни лаборатория – това са металната конструкция и панелите, защото през тази година постройката трябва да бъде затворена. През миналата година бяха завършени основите на лабораторията, а при сегашната ни експедиция сградата трябва да е готова, като ще останат само довършителни работи вътре в нея, каза за БТА проф. Пимпирев.