||| Платена публикация
Стартира проект:
„ИЗГРАЖДАНЕ НА ПАРТНЬОРСКА МРЕЖА ЗА УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ И ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА (УРООС) В СЕВЕРОИЗТОЧНИЯ РАЙОН НА ПЛАНИРАНЕ”
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на
„ПРОГРАМА ЗА ПОДКРЕПА НА НПО В БЪЛГАРИЯ ПО ФИНАНСОВИЯ МЕХАНИЗЪМ НА ЕИП 2009 – 2014 г”от страните донори ИСЛАНДИЯ, ЛИХТЕНЩАЙН И НОРВЕГИЯ.
ПЪРВИ КОНКУРС ЗА НАБИРАНЕ НА ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ
Проектът се реализира от Сдружение“Международна асоциация устойчиво развитие“- МАУР- Варна
МИСИЯТА на Сдружение „МАУР“ е утвърждаване на целите и присъщите приоритети на устойчивото развитие на международно, национално и регионално ниво за формиране на екологична и природозащитна култура. Обучение на широки слоеве от населението и включването им в доброволни дейности по опазване на околната среда и устойчиво регионално развитие. Асоциацията е обществен посредник и център за обучение на кадри в приложна стопанската област по устойчиво развитие, инженерна екология, екоземеделие и биотехнологии.
Основната цел на проекта е:
Изграждане на партньорска мрежа и коалиция на НПО в областта на УРООС в североизточен район на планиране.
Североизточният район включващ областите Варна, Добрич, Шумен и Търговище е ключов за Устойчивото развитие и ООС на Черноморското ни крайбрежие, характерно със силно урбанизирани територии, пристанища, индустриални зони, курортни комплексни и конфликтни ситуации, предизвикани от човешки и природни фактори. Изградената мрежа може да се разшири и в югоизточния район на планиране, както и съседните страни и страните от Черноморския и Дунавския басейни.
Целевите групи на проекта са: Местни общности от големи, средни и малки общини на североизточния район на планиране, НПО, Вземащите решения, Медии, Представители на бизнеса, Служители в публичната администрация и академичната общност.
Ръководството на сдружението залага в дейностите по проекта полезно партньорство с български и чуждестранни партньори за целите на програмата, особено на добрите практики, опита и знанията на страните донори и ЕС.
За постигане на очакваните резултати в проекта са заложени следните основни дейности:
- Идентификация на партньорските групи в три направления: – малки и средни общини; – големи общини с обособени индустриални и пристанищни зони; – проблемно ориентирани към УРООС НПО и образователни институции..
- Работни срещи за консолидирани на партньорските групи и представяне на проекта.
- Изграждане на стратегия за функциониране на партньорската мрежа.
- Създаване на база данни от експерти в партньорските групи в мрежата.
- Обучение на експертите от партньорската мрежа по УР и ООС.
- Разработване и отпечатване на образователни и информационни материали.
Реализирането на тези дейности по проекта позволява чрез методите на неформалното образование, както и участието на младежи, НПО, общински власти и представители на бизнеса да се отрази общата загриженост за проблемите на местното общество и чрез него на европейското, свързани с Устойчивото Развитие и Опазване на Околната Среда. Да се насърчи чувството за толерантност и в този смисъл чувството за европейско гражданство у хората и ще им помага да разберат своята роля като част от настоящата и бъдеща Европа.
Устойчивите ползи за партньорската мрежа ще се изразяват в:
- разработване на стратегия за действие на партньорската мрежа;
- разработване на планове за действие на отделните партньори;
- обучение на мениджърите от партньорската мрежа за извършване на обществено полезни дейности за устойчиво развитие и опазване на околната среда в социалните общности;
- изготвяне и разпространение на печатни информационно – образователни материали;
– поддържане на високо ниво на информираност на гражданското общество чрез медийно присъствие по-време на реализиране на проекта и след това.
Полезни ефекти за региона и страната
- Усвояване на иновативни подходи и добри практики от всички партньори от страните донори при изграждане на подобни партньорски мрежи.
- използване на най-добрите световни практики за работа в екип и мултиплициране
на ползи в гражданското общество и различни целеви групи.
- Създаване на предпоставки за бъдещо разширяване на мрежата в учебните заведения от средното и висше образование, в съседните области и страни от Черноморския и Дунавския регион чрез разработване и разпространение на подходящи информационни материали.
Резултатите от проекта сами по себе си са свързани с устойчиви тенденции за развитие на обществото като цяло изявени в стратегиите България 2020 и Европа 2020. Всички обществени и целеви групи са пряко заинтересовани от това да се развият местни и регионални капацитети за устойчиво развитие и опазване на околната среда и чрез подобни партньорски мрежи да се умножават и мултиплицират положителните знания и опит и добри практики от страната и ЕС.
Проектът се осъществява на базата на принципа на прозрачност при вземането
на решения и тяхното прилагане. В проекта се прилагат системи, които гарантират ефикасност и ефективност при постигане на заложените цели .
Дейностите по проекта стартират от 19.07.2013 .
Продължителността на проекта е 18 месеца.
Контакти: Е-mail: euro_expert@abv.bg GSM: +359899902978 http://maurorganization.weebly.com/
Председател на УС: доц.д-р инж.Христо Атанасов Крачунов
„Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Сдружение „МАУР” и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.“
Външно съдържание и реклама